УЗД нирок

При підозрі на будь-яке захворювання нирок сучасна медицина пропонує проводити ультразвукове дослідження, яке сьогодні вважається одним із найбільш інформативних.

УЗД не має побічних ефектів, легко переноситься, і з його допомогою можна виявити самі різноманітні проблеми нирок: пісок, солі, кісти, камені, новоутворення, проблеми розвитку цього парного органу і т. д.

Це неінвазивний метод діагностики, і його дозволено використовувати хоч щодня, уважно стежачи за динамікою стану пацієнта. Направлення на таке дослідження, як правило, виписує лікар. Але, ви можете пройти цю процедуру за власним бажанням, відправившись у приватний діагностичний центр або клініку.

УЗД нирок: коли і чому потрібно проводити

Саме органи, що відповідають за виведення сечі з організму, більшою мірою схильні до ризику виникнення добро та злоякісних новоутворень, а також розвитку інших патологій, які не завжди можна визначити навіть за допомогою звичайного апарату УЗД.

Тому, ультразвукове дослідження може бути призначено лікуючим лікарем при:

 • болях невідомого походження в поперековому відділі;
 • зміненому кольорі урини;
 • болі і дискомфорті під час сечовипускання;
 • будь-яких відхиленнях від норми після виявлення їх в аналізі сечі;
 • частих і сильно виражених набряках ніг;
 • підозрі на розвиток запалень (цистит, пієлонефрит тощо);
 • різних травмах;
 • аномаліях розвитку органів тазової області;
 • сечокам'яній хворобі;
 • недугах статевої системи;
 • виявленні та визначенні розмірів новоутворень.

Наднирники являють собою ендокринні залози, які покликані виробляти адреналін. Стабільність їх функціонування безпосередньо впливає на фізичне і психоемоційне здоров'я людини.

Але УЗД наднирників може бути призначено лише у тому випадку, якщо лікар запідозрив або хоче виключити новоутворення чи крововилив в органі. А все тому, що самі наднирники дуже малі за розміром, і на УЗД будуть добре помітні саме при збільшенні в обсязі за будь-якої недуги.

Ультразвукове дослідження сечового міхура, як правило, необхідно проводити при:

 • підозрі або з метою виключення сечокам'яної хвороби;
 • оцінці відповідності органу його природній формі;
 • супутніх запальних процесах;
 • визначенні об'єму залишкової урини при простатиті;
 • і т. д.

Зазвичай лікарі призначають дослідження відразу декількох органів, адже сечовидільна система працює "комплексно". І, якщо сьогодні УЗД показало відсутність запального процесу в нирках, то це не дає ніякої гарантії, що його не буде через 12-24 години, якщо осередок зараження знаходиться, скажімо, в лівій наднирковій залозі.

Важливо знати! Нерідко проблеми з сечовивідними органами виявляють під час вагітності, так як в процесі виношування малюка даний орган отримує велике навантаження, і може легко піддаватися негативному впливу любої інфекції.

Якщо попередні аналізи сечі показали не дуже добрі результати, вагітній обов'язково буде призначено УЗД, щоб виключити всі можливі серйозні патології на кшталт каменів, інфекцій бактеріального походження та запальних процесів.

Підготовка до проведення дослідження

Підготуватися до УЗД нирок, сечового міхура або надниркових залоз досить просто. Головне - дотримуватися певної дієти: протягом 3-х днів до дослідження потрібно утриматися від вживання в їжу солодких, смажених, копчених, солених продуктів, а також капусти, бобових і всього, що потенційно викликає утворення газів.

Ввечері, за день до проведення УЗД їсти взагалі не варто. Через 1-2 години після легкого перекусу необхідно випити активоване вугілля (або будь-який його аналог) з розрахунку 1 таблетка на 10 кг маси тіла. Це необхідно для того, щоб вивести з кишківника всі гази, і зробити сечовивідні органи більш "видимими" для УЗД-апарату.

За 60 хвилин до призначеного часу дослідження необхідно випити 500 мл чистої води без газу або солодкого чаю. Варто утриматися від сечовипускання.

Тонкощі проведення "ультразвуку" нирок

Процес проведення ультразвукового дослідження сечовивідних органів наступний:

 1. Людина лягає на кушетку, і піднімає одяг (або оголюється до пояса) так, щоб лікар отримав доступ до області живота, боків і попереку.
 2. Потім на досліджувані ділянки тіла наноситься трохи гелю, який дозволяє датчику більш чітко зчитувати дані.
 3. Датчиком спеціаліст водить по тілі пацієнта, і ультразвукові хвилі починають відбиватися від досліджуваних органів, формуючи зображення на дисплеї УЗД-апарату.
 4. В ході дослідження лікар записує всі важливі показання, після чого робить роздруківку-висновок з їх розшифровкою.

Процедура зазвичай триває не більше, ніж чверть години.

Результати ультразвукового дослідження нирок

УЗД сечовивідної системи може показати розміри, структуру і форму досліджуваних органів. Відразу після завершення дослідження результати роздруковуються у розшифрованому вигляді і видаються пацієнту.

Якщо жінка вагітна, УЗД варто виконувати точно по часу, як це призначає гінеколог.

Якщо ж під час вагітності майбутня мама почала відчувати біль тягнучого характеру в області нирок, а сечовипускання не приносить полегшення або під час нього відчуваються болі, ультразвукове дослідження необхідно пройти в терміновому порядку.

Серед захворювань, які може виявити УЗД нирок, варто виділити наступні:

 • запалення сечового міхура;
 • нефрити;
 • злоякісне чи доброякісне новоутворення;
 • пієлонефрит різної форми;
 • камені;
 • кісти, поліпи;
 • скупчення солей;
 • пісок;
 • проблеми з кровопостачанням органів.

 

Трохи цікавих даних

У людини, яка з народження має лише одну нирку (або вона була втрачена через якесь захворювання/травму у дорослому віці), другий орган стрімко збільшується в розмірах, намагаючись "працювати за двох".

Нефрони (невеликі частини нирок, що відповідають за фільтрацію) по мірі старіння організму людини припиняють працювати - 1% помирає щороку після досягнення сорокарічного віку.

Ресурси нирок настільки великі, що щороку 6 тисяч здорових людей в США віддають одну свою нирку рідним і близьким, друзям і знайомим. І це не заважає їм жити довго і щасливо, без особливих обмежень в існуванні.

Де пройти УЗД нирок

Курортно-готельний комплекс Свитязь має у своєму штаті навчених, досвідчених лікарів, які провели за всю свою кар'єру величезну кількість ультразвукових досліджень.

Крім того, за сумісництвом вони ще й прекрасні терапевти і відмінні діагности, які можуть швидко визначити порушення в роботі сечовивідної системи і дати рекомендації щодо лікування.

Звертаючись в Свитязь з метою провести УЗД нирок, ви отримаєте не просто професійне обслуговування на вищому рівні, а й максимально розгорнути розшифровку дослідження завдяки самому сучасному обладнанню з функцією зсувної хвилі, аналогів якому немає в цілій Львівській області!