Спермограма

Спермограма — це лабораторне дослідження насіннєвої рідини, що дозволяє визначити основні її параметри. Цей метод відноситься до основної діагностики при неможливості зачати дитину. Тобто спермограма дозволяє визначити причини, з яких чоловік не може мати дітей. При цьому навіть позитивний за всіма показниками аналіз сперми, що підтверджує нормальну структуру та активність сперматозоїдів, не може на 100% говорити про те, що чоловік може запліднити жінку. 

Так, близько 30% безплідних чоловіків після дослідження отримують протокол із нормальними показниками свого еякуляту. Поганий висновок аналізу також не можна розглядати як «вирок», тому діагностична методика використовується в комплексі з іншими заходами, що дозволяють визначити справжню причину безпліддя. Але в будь-якому випадку саме спермограма дозволяє лікареві зрозуміти, в якому напрямку потрібно шукати причину проблеми та як її вирішити.

Як здається спермограма

Надзвичайно важлива правильна підготовка до процедури:

  1. За 7 днів до здачі сперми необхідно утриматися від сексу та самозадоволення.
  2. За 3 місяці до здачі еякуляту рекомендується припинити вживання алкоголю, наркотичних речовин, відмовитися від куріння.
  3. За 1-2 тижні до здачі насіннєвої рідини необхідно відмовитися від прийому БАДів та будь-яких лікарських препаратів (це питання необхідно узгодити з лікарем).
  4. За тиждень до дослідження не можна відвідувати сауну чи лазню, приймати ванну чи душ із гарячою водою.
  5. За 1-2 тижні до аналізу варто на якийсь час припинити заняття спортом (зменшити їх до максимуму).
 

Отримання еякуляту зазвичай проводиться за допомогою мастурбації та подальшого сім'явипорскування в спеціальну стерильну ємність. Пацієнт має два варіанти — зробити все вдома або в клініці. Але треба розуміти, що для точних даних досліджувати сперму необхідно не пізніше, ніж через 60 хвилин після її отримання. Тому ідеальне рішення — клініка. У такій ситуації пацієнта заводять до кабінету, де він може максимально усамітнитися і його не відволікатимуть від процесу. Для сексуального збудження пропонуються спеціальні матеріали (журнали чи відео). 

 

Якщо пацієнт все ж таки вибирає забір еякуляту в домашніх умовах, він не тільки повинен встигнути здати матеріал протягом години, а й пам'ятати про те, що заборонено використовувати звичайні презервативи для забору біологічної рідини. Також не можна здавати еякулят після перерваного статевого акту, адже у матеріалі залишаться речовини, що виділяються вагіною. У випадках, якщо з релігійних чи інших міркувань мастурбація неможлива, пацієнту буде рекомендовано спеціальні презервативи, які необхідно використовувати під час статевого контакту зі своєю партнеркою.

Розшифрування спермограми

Після отримання біологічної речовини проводиться його лабораторне дослідження. В рамках цього дослідження будуть визначені такі параметри сперми:

  1. Обсяг (норми спермограми — 2 мл).
  2. В'язкість (параметр визначається обчисленням часу, у якого сперма розріджується. Норма становить 10-40 хвилин).
  3. Колір (нормальний колір насіннєвої рідини — світлий або жовтий відтінок. При блідо-рожевому кольорі в еякуляті присутні еритроцити).
  4. Кислотність (показник pH повинен перебувати на рівні 7,2-7,4. Якщо він більший, це говорить про запалення, якщо менше - про уповільнення руху рідини по протоках, що виводять).
  5. Число сперматозоїдів (на 1 мл секрету повинно припадати близько 20-60 мільйонів статевих клітин).
  6. Рухливість статевих клітин (по рухливості сперматозоїди поділяються на 4 групи: А (рухливі живі - норма), В (рухливі, повільні), С (здатні пересуватися, але рухаються поступально, хаотично) і D (нерухомі).
  7. Спермаглютинація (це стан злипання клітин один з одним, в нормі не спостерігається).
  8. Наявність аномальних статевих клітин (при нормальній будові сперматозоїдів такі клітини не виявляються).
  9. Антиспермальні антитіла (якщо такі антитіла є, це говорить про некоректну реакцію імунітету організму на власний статевий секрет).
  10. Мікроскопія (якщо все гаразд, у секреті буде міститися невелика кількість амілоїдних тілець, сперматогенного епітелію і до 3-х лейкоцитів).

 

Що показує спермограма

Потрібно розуміти, що грамотно трактувати результати спермограми може тільки кваліфікований андролог. Не варто намагатись самостійно розшифрувати аналіз. Більш того, треба пам'ятати, що було написано вище — як хороші, так і погані аналізи не можна розглядати, як головну причину безпліддя. 

Після дослідження насіннєвої рідини пацієнт отримує на руки протокол, у якому прописано, що конкретно показала спермограма:

  1. Нормозооспермію — норму за всіма показниками насіннєвої рідини.
  2. Взооспермію - в секреті не було виявлено сперматозоїдів.
  3. Аспермію або олігоспермію - занадто малий обсяг біологічної рідини, тому неможливо якісно оцінити її параметри.
  4. Астенозооспермію — малорухливість статевих клітин.
  5. Олігозооспермію — дуже мало статевих клітин у секреті.
  6. Теразооспермію — надмірно велика кількість аномальних статевих клітин в еякуляті.

 

У деяких випадках аналіз може одночасно показувати кілька відхилень від норми.

 

Скільки коштує спермограма у комплексі Свитязь

У Свитязі зробити спермограму з розгорнутим розшифруванням можна лише за 880 гривень. В протоколі будуть відображатися всі важливі показники дослідження, на підставі яких лікар може оцінити стан пацієнта та призначити адекватне ефективне лікування.

 

Відгуки про спермограм

Так як ми пропонуємо своїм пацієнтам виконати спермограм з максимально детальним протоколом, відгуки про процедуру в 100% випадків залишаються позитивними. Адже дослідження дає фахівцеві максимум інформації для того, щоб визначити важливі параметри насіннєвої рідини та з'ясувати причину різних патологій.